Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.
Fromma mord
Typ
romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning
Fromma mord publicerades första gången år 1952. Fastän Lars Ahlins betydenhet sedan länge hade stått klar för kritiken och publiken, väckte romanen mest förbryllelse. När boken nu återutges är situationen en annan: även en ganska bred publik har öppnat sig för den litterarur som ställer krav på läsaren. "Fromma mord" är dock fortfarande en bok som kanske inte alltid svarar vid första genomläsningen men som vid följ ande läsningar ger ett långvarigt och sällsynt rikt gensvar. I sin förbluffande och kapriciösa uppbyggnad gömmer den ett djupt vetande om människan, om hennes förmåga till kärlek och om de "fromhetens" krafter som förlamar denna förmåga.
I Ahlins språkbruk är fromheten varje människas ofrånkomliga vilja att frälsa sig själv genom att söka undandra sig de existensvillkor vi dr utlämnade år.
"Fromma mord" är ett huvudverk i 1900-talets svenska prosakonst.
En orientering i romanens reflexionsnivå och episka landskap ger den danske litteraturforskaren Erik A. Nielsens inledning.
(baksidestext, Bonniers 1968)
"Fromma mord" är ett huvudverk i 1900-talets svenska prosakonst.
En orientering i romanens reflexionsnivå och episka landskap ger den danske litteraturforskaren Erik A. Nielsens inledning.
(baksidestext, Bonniers 1968)
Originalspråk
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.
utgivningar
Namn
Undertitel
roman
Första publikation
ja
Utgivningstid
Sidantal
292