Österrike berättar: Varma och kalla bad
Typ
novellsamlingar

Beskrivning
Antologin Varma och kalla bad utspelas i ett land som besväras av det förflutna. Av det Habsburgska riket, kejsardömet mitt i Europa, återstår det betydligt mindre Österrike. Namnen på de författare som kommer till tals vittnar dels om ett slaviskt, dels om ett tyskt, eller tyskjudiskt, ursprung, även om alla skriver på tyska.
Knappast något i en människas liv är så identitetsskapande som hennes modersmål, men om språket belastas av historiska händelser, måste det uppfinnas på nytt, renas från denna negativa laddning. I Varma och kalla bad medverkar flera generationer författare som berättar om sina personliga upplevelser av kriget och nazismen, men här skildras också samtiden. Alltifrån valutareformer till hembygsberättelser, kvinnlig frigörelse och lyriska kärleksförklaringar gör antologin Varma och kalla bad till ett både roande och tankeväckande nedslag i dagens österrikiska samhälle och litteratur.
(baksidestext)
(baksidestext)
Konkreta platser för händelserna
Originalspråk
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.
utgivningar
Undertitel
noveller och essäer
Utgivningstid
Sidantal
297
Förlag
Språk
Översättare
Lisätietoja
Titelrubrik: Österrike berättar