Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

I fullmånens sken

Typ

romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

9-12 år.

I fullmånens sken är den första delen i trilogin Bortbytingen. Här får läsaren stifta bekantskap med olika väsen hämtade ur den svenska folkmytologin. Bortbytingen utspelar sig innan bokserien Bortrövad börjar, men den går att läsa som en fristående bokserie. Följ med på ett hisnande sagoäventyr, fyllt med mytomspunna varelser, spänning och vänskap.

I den djupa mörka skogen går ryktet om att ett barn har fötts. Trollen i berget bestämmer sig för att stjäla den nyfödda, men det visar sig bli svårare än de kunnat ana. Vägen kantas av faror och det tycks vara fler än bara trollen som vill komma åt barnet. När mörkret faller går ingen säker i den stora skogen.
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

188

Språk

Illustratör