Keskustelu
Osallistu kommentointiin teossivulla.
IWhoAlsoHaveFeelings
29.4.2025
Lumi peittää jäljet -kirjassa yhdistyvät moni asia. Kirjassa ovat myös ristiriidassa hyvä ja paha, tunne ja järki.
Kirja oli osittain hieman raskasta luettavaa, aiheen vakavuudesta johtuen. Kuitenkin kirjasta jäi kokonaisuutena lämmin fiilis.
Kirja osasi olla juuri täydellisen raastava, syvälle sydämeen katsova, huumoria unohtamatta. Ei liikaa -ei liian vähän.
Kirja kuvasi hyvin aikaa, jota elämme. Kirjassa korostui yhteiskuntamme tunnevammaisuus: ihmisten välinpitämättömyys, vastuun välttely, turtuneisuus ja rahan valta.
Kirjassa korostuvat myös muut nykyaikaiset ongelmat, kuten huumeet, yms. Tämä on valitettava totuus monen elämästä.
Tapahtumapaikkana kirjassa oli hyvin tavallinen rikoskirjallisuuden tapahtumapaikka, hiljainen, rauhallinen, hieman kolkko, kuitenkin lähellä pientä kaupunkia, eikä isoonkaan kaupunkiin, kaupungin vilinään ole pitkä matka, eli ihan tavallinen tapahtumapaikka tässä lajissa.
Kirjassa uhrina on maahanmuuttaja-/pakolaistaustainen 17-vuotias Ahmed Sirri. Hänen taustansa on hyvin näyttävä. Koulussa hän on ollut koulun pää, pomo, eikä hänen kanssaan pelleilty.
Kirja oli kaikinpuolin hyvä, joskin melko tavallinen dekkari. Suosittelen lukemaan mikäli aihe kiinnostaa.
Pisteitä minulta kirja saa 4-/5
-IWhoAlsoHaveFeelings