Teoksen nimi. Mikäli teos on julkaistu useammalla nimellä, näytetään ensimmäisen julkaisun nimi.

Rasva-Antero lyö laittoman

Tyyppi

romaanit
Tekijän nimeä klikkaamalla löydät teoslistauksen ohella lisätietoa kirjailijasta.

kuvaus

Nyt menee överiksi! Suosituista Supermarsu-kirjoista tuttu ökyrikas Rasva-Antero aloittaa ikioman sarjansa. Hän kertoo häpeilemättä kaiken omasta näkökulmastaan. Huumori on hullumpaa kuin koskaan, niin että vastahakoinenkin lukija koukuttuu.

Luokan paras lyöjä Rasva-Antero järkyttyy, kun hänen luokkakaverinsa Emilia iskee pesäpallon pidemmälle kuin kukaan koskaan ennen. Yliluonnollisen pitkälle. Lisäksi Emilia on saanut oman marsun, josta hän puhuu jatkuvasti. Rasva-Anteron isä palkkaa kuuluisan baseball-tähden Amerikasta valmentamaan poikaa, tavoitteena maailman pisin lyönti. Jake-valmentaja kertoo Anterolle, mitkä kolme asiaa vaaditaan menestykseen: "Töitä, töitä ja töitä." Rasviksen oma käsitys on: "Rahaa, suhteita ja lisää rahaa."

Kun kokeissa kysytään, mikä on Suomen yleisin havupuu, Rasvis vastaa ”Pieru Ruupposen kainalokarva”. Hänen isänsä kun antaa aina kokeista viisikymppisen, ihan sama miten ne menevät.

Ei ihme, että Rasva-Antero on monen lukijan suosikki jo valmiiksi. Kukapa ei haluaisi kuulla hänen sensuroimatonta versiotaan tapahtumista! Myös virkavalta.

(Tammi)
Julkaisuissa alkukielinen julkaisu, 1. suomenkielinen julkaisu, eri käännökset ja mahdolliset muut käännökset.

julkaisut

Ensimmäinen julkaisu

kyllä

Ilmestymisaika

Sivumäärä

96

Kustantaja

Kieli

Sarjamerkintä