Mannen som sköt Lucky Luke

Typ

tecknade serier, album
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

Lucky Luke söker skydd från stormen i den lilla guldgrävarstaden Froggy Town. Allt han önskar sig innan han rider vidare är en bit mat, en säng för natten samt att fylla på sitt tobaksförråd. Men snart blir Lucky indragen i ett drama kring en stulen kista med guld. På uppdrag av stadens affärsmän åtar han sig att tillsammans med revolvermannen Doc Wednesday försöka hitta både den mystiske indianen som rånade diligensen en vecka tidigare och det bortrövade guldet. Men starka krafter i Froggy Town är beredda att gå hur långt som helst för att hindra sanningen att komma i dager.

"Mannen som drar snabbare än sin egen skugga" firar 70-årsjubileum i år, vilket uppmärksammas bland annat med utgivningen av detta extraordinära Lucky Luke-äventyr, skapat av den franske tecknaren Matthieu Bonhomme som också står för manus. Resultatet har blivit en spännande omtolkning av en legend och ett hyllningsalbum som kommer att tilltala både nya och gamla fans.
Lucky Luke skapades av belgaren Morris (pseudonym för Maurice de Bevere, 1923?2001) och är en av alla tiders populäraste serier. Albumen finns översatta till 29 språk med en samlad upplaga på över 300 miljoner ex.

Ämnen och teman

Huvudpersoner

Platser för händelserna

Originalspråk

Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Språk

Utgivningstid

Sidantal

64

Förlag

Språk

Muu tekijä

Undertitel

ett extraordinärt äventyr

Utgivningstid

Sidantal

64

Förlag

Språk

Översättare

Lisätietoja

Bygger på Lucky Luke-böckerna av Morris.

Muu tekijä