Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.
Stick hem till afrika
Typ
romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning
Razz Jeffries, en färgad amerikansk batterist, kommer till Stockholm, de isblå spårvagnarnas stad och en stad som kan vara kall på flera olika sätt. Det är några år efter andra världskriget. Efter en tid gifter sig Razz med en svenska och de får en son. Redan tidigt får denne klart för sig att han är annorlunda. Han skiljer sig markant från alla andra genom sin mörka hy, och i rashetsens tecken får han öknamnet Kannibalen. Han står hela tiden i romanens brännpunkt, men handlingen utspelas i skiftande miljöer - en dramatisk resa med Djurgårdsfärjan in bland Ryssvikens alla pråmar, en skökas förnedring på en scen på en bordell i New Orleans, en långsam, avspänd blues i ruinstaden Berlin, en hjulångare på Mississippi som brutalt gör slut på Huckleberry Finn, kravallerna i Detroit, ett dråp vid Slussens tunnelbanestation.
Bitar som sammanfogas till en helgjuten enhet. Den unge Jeffries växer upp i Stockholm. En vit stad som inte är mycket större än Dallas men som har ett och annat gemensamt med denna stad. Trots allt är romanen optimistisk, till och med rolig, och grundtonen är hoppfull. Allting kommer att bli bättre. Någon. gång.
(baksidestext)
(baksidestext)
Originalspråk
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.
utgivningar
Första publikation
ja
Utgivningstid
Sidantal
220