Flamländska berättelser

Typ

novellsamlingar

Upphovsman

Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

"Flandern är ett gammalt europeiskt land som för 154 år sedan blev en del av den nyskapade nationen Belgien. Ända sedan medeltiden har Flandern skövlats av krig och främmande herrar. Bondebruegels Galna Greta har irrat genom byarna och spritt död och förödelse. Också det moderna Belgien är en splittrad nation. Jag har försökt fånga några drag i dess flamländska ansiktshalva.
Det är sju berättelser om människoöden från skilda tider. Boken börjar under en natt på 1500-talet och slutar med en omöjlig kärlekshistoria på strandpromenaden i Knokke"

Per Holmer

(baksidestext)

Konkreta platser för händelserna

Originalspråk

Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

205

Förlag

Språk