Nittonhundraåttiofyra

Samtida recension
Resonerande bokkatalogen gavs ut av Statens biblioteksbyrå mellan åren 1923-1961 och av Skolstyrelsens biblioteksbyrå mellan åren 1962-1988. Den delades ut som bilaga till Svenskbygden. Tidningen innehöll korta recensioner av ny, svenskspråkig litteratur och användes som hjälpmedel vid bibliotekens bokval.

Recension i Resonerande bokkatalog

Upphovsman

Utkommit i nummer

2/1984

Recension

Orwells 1984 är den klassiska bilden av en polisstat. Ledaren ”Storebror” ser och hör allt som händer och sker. T.o.m. språket har reformerats så att det inte ska gå att uttrycka kritik. Huvudpersonen, Winston Smith, arbetar på ”sanningsministeriet” med att ändra notiser i gamla tidningar. De skall stämma överens med de nuvarande, ”riktiga” uppfattningarna. Winston börjar småningom betvivla systemets riktighet och försöker tillsammans med sin älskade Julia undfly den allestädes närvarande teleskärmsövervakningen. Till slut faller dock förlåten – övervakningen är mycket effektivare och mer utbredd än någon kunnat tro. Winston hamnar inom ”kärleksministeriets” väggar, där han får lära sej älska storebror.
1984 är en verkligt läsvärd bok, som trots att den utkom första gången redan 1949, fortfarande är brännande aktuell – så att säga under dess fullkomningsår. Har vi det så där?